Krzyczenia na psa – czy on rozumie?
Krzyczenia na psa – czy on rozumie?
Czy to prawda, że jak się krzyczy na psa to nie wie za co?
Znalezienie odpowiedzi na to pytanie, które padło na naszym instagramie zajęło nam trochę więcej czasu – i śpieszymy się z tym, żeby Wam przekazać wszystkie nasze, detektywistyczne, ustalenia ^^
Istnieje wiele teorii, które mówią, że psy nie wiedzą dlaczego się krzyczy na nich. Ma w sobie ona wiele racji, tutaj powinniśmy skupić się przede wszystkim na pamięci psa.
“Jeszcze większych problemów nastręcza umiejętność rekonstrukcji linii upływu czasu, szczególnie biorąc pod uwagę, że nawet nie wszystkie społeczności ludzkie w taki sposób porządkują swoje wspomnienia (Zentall, 2013).”
Prawdą jest, że pies wie, że postąpił źle tylko w momencie, w którym zrobił daną czynność i od razu usłyszał krzyk. Precyzując wykrzyczane słowa – stop, przestań bądź inną komendę.
Praktycznie oznacza to, że jeżeli zostawiłeś pieska samego w domu na kilka godzin i po powrocie zastał większy bałagan – on nie będzie wiedział, że zrobił źle.
Wykrzyczenie zdania “zakończ robić daną czynność teraz!!!!” na nic się nie zda – pies nie rozumie składni zdań i nie wie co masz na myśli, nie zapamięta tego na przyszłość.
Krzyk źle działa na psychikę psa, może spowodować, że pies zacznie się nas bać zamiast traktować jak przyjaciela. Naturalnie, że w trakcie gdy pies rzuci się na człowieka (dzieje się tak ponieważ psy z silnym instynktem terytorialnym będą bronić terenu i właściciela, dlatego chociażby Bella – owczarek kaukaski- ma swoją klatkę, do której ją zamykamy gdy ktoś, kogo nie zna nas odwiedza) reagujemy krzykiem. Delikatne zachowanie będzie nieadekwatne do sytuacji.
Pozwolę sobie na dygresję w tym miejscu ponieważ jest to częsty temat, który niektórzy nasi obserwatorzy poruszają. Dlaczego zamykacie owczarka kaukaskiego w jej dużym kojcu z budą? Owczarka kaukaskiego, który waży co najmniej 50 kg i jest uznawany za rasę agresywną i będzie bronił swojego terenu i właściciela.
Niestety, w literaturze, którą znaleźliśmy nie było odpowiedzi na pytanie o tym jak długo pies pamięta – między innymi dlatego wzorce zachowań są utrwalane przez regularne ćwiczenia z psem.
Bibliografia:
Co pamięta pies? Cz. 1