Jak ocenić potencjał szczeniaka?
Jak ocenić potencjał u szczeniaka to jedno z pytań, które od Was otrzymaliśmy. Przygotowując dziś listę tematów, które poruszę na youtube na tyle zaintrygowało mnie to pytanie, że postanowiłem napisać o tym na blogu.
Nie dopytałem o szczegóły – o jakim potencjale jest tutaj mowa, więc rozważmy go na kilku poziomach:
– potencjale do wystaw,
– potencjale do dalszej hodowli,
– potencjale do uprawiania sportów,
– potencjale dla rodzin.
Przede wszystkim szczeniak nie powinien mieć żadnych wad fizycznych – ten punkt może ocenić hodowca oraz komisja przy przeglądzie miotu.
Przegląd miotu jest to “ogólna informacja o miocie oraz opis np. głowa (oczy, uszy, zęby), tułów (mostek, kończyny, ruch, rodzaj włosa, umaszczenie), widoczne anomalia, psychika, warunki w hodowli, kondycja suki – matki szczeniąt.” Hodowca powinien udostępnić do wglądu taką kartę – jeżeli wszystko jest w porządku lub pojawią się jakiekolwiek odstępstwa – wszystko jest wpisane w karcie.
Wzór można zobaczyć tutaj.
Ewentualne odstępstwa nie przeszkadzają w trenowaniu sportów lub po prostu jako towarzysza dla rodzin.
Jeżeli rozważamy dalszą hodowlę – nigdy nie mamy pewności, że szczeniak będzie odpowiedni do dalszej hodowli i zdobędzie uprawnienia hodowlane. Wiele czynników jak np. charakter jest kształtowany.
Kolejnym krokiem jest ocena temperamentu i zachowania psa. Wystawa to dla psa stresujące wydarzenie, dlatego ważne jest, aby szczeniak miał zrównoważony charakter i nie był agresywny lub przestraszony. Wystawy nie są obowiązkiem aby zdobyć uprawnienia hodowlane.
Jeżeli wybieramy wystawy ważne są również regularne ćwiczenia i treningi z szczeniakiem, aby przyzwyczaić go do wymagań wystawowych. Skorzystanie z porady hodowców, dla których priorytetem są wystawy czy trenerów może być nieocenione w ocenie potencjału Twojego psiaka. My wystawy traktujemy hobbystycznie, nie mamy potrzeby (lub nasze ego 🙂 ) realizować czempionatów wszystkich krajów. Nie mamy specjalistycznej wiedzy w ocenie potencjału wystawowego.
Usposobienie szczeniaka można również zauważyć poprzez jego zachowanie – czy chętnie przychodzi do człowieka, czy lubi poznawać nowe powierzchnie, zabawki itp. Obserwuj zachowanie szczeniaka: Uważne przyjrzenie się reakcjom na różne bodźce to pierwszy krok do zrozumienia potencjału psa. Czy jest ciekawy, pewny siebie czy raczej nieśmiały? Biorąc to pod uwagę, będziesz mógł dostosować swoje metody treningowe i wspierać rozwój swojego zwierzaka.
Potencjał sportowy – poznaj predyspozycje rasy: Niektóre rasy mają naturalne talenty do różnych dziedzin, jak agility czy posłuszeństwo. Bądź świadomy tego, co możesz osiągnąć z Twoim szczeniakiem, ale pamiętaj – każdy pies to jednostka, a to, jak bardzo uda się rozwijać jego potencjał zależy przede wszystkim od Twojej współpracy z nim.
Potencjał dla rodzin – opcjonalnie można przeprowadzić test Volharda. Więcej informacji można znaleźć na blogu “Ta Bajka”, na którym temat został obszernie opisany. Oczywiście tutaj również należy obserwować zachowanie szczeniaka i jego reakcje na różne bodźce. U nas szczeniaki w okresie socjalizacji mają kontakt z dziećmi. Miot, który obecnie mamy zaplanowany będzie charakteryzował się głównie cechami dla rodzin i pod dogoterapię.
Temat dzieci poruszyłem TUTAJ