Czy border collie nadaje się dla dzieci? Praktyczne omówienie tematu
Temat, na który nie ma jednoznacznej odpowiedzi ponieważ zależy on od wielu czynników, między innymi cech, środowiska, charakterów, prowadzenia.
Gdybym miał odpowiedzieć krótko tak/nie odpowiedziałbym, że tak, ale przy pomocy rodziców lub opiekunów bądź wyspecjalizowanych behawiorystów.
Wiek dziecka odgrywa również istotną rolę, w artykule skupię się na dzieciach do lat 10 choć to i tak ogromny przedział ze względu na etapy rozwoju dziecka.
“Czy dorosły pies nie będzie za duży? Co będzie jak wskoczy na dziecko?” – to częste pytanie. Zacznijmy od podstaw – kupujemy szczeniaka, nie dorosłego psa (takie ogłoszenia też się zdarzają, ale rzadko). Szczeniak będzie rósł razem z dzieckiem. Pamiętaj, że oboje mają czystą kartę i uczą się zachowań jako jednostki oraz zachowań do życia w grupie. Ten etap to socjalizacja. Nie będę tutaj rozwijał szeroko tematu psychologii dzieci – to nie moja specjalizacja, na studiach uczyłem się podstaw bez eksplorowania tego tematu głębiej.
Druga część pytania czyli co będzie jak wskoczy na dziecko? Nie wiem – to zależy od wieku dziecka i psa, tym samym jeżeli masz obawy, że pies będzie dorosły po półtora roku życia i wskoczy na trzy/czterolatka – ucz go od początku, że nie może skakać na ludzi.
Jest wiele zmiennych, więc nie mogę jednoznacznie odnieść się do każdej sytuacji. Równie ważne jest również to, że oboje muszą się również “dotrzeć”, poznać – czy Ty poznając kogoś w poniedziałek od razu we wtorek bierzesz z tą osobą ślub?
Zalecam aby przed kupnem bordera porozmawiać z dziećmi (jeżeli już są w takim wieku), odwiedzić hodowlę wcześniej aby móc zobaczyć te psy w praktyce, móc je dotknąć, zobaczyć jak się zachowują, wyjść z nimi na spacer. Być może hodowcy mają dzieci i Wam opowiedzą o tej relacji? Lub traktują psy bardziej rodzinnie (nie tylko wystawy, zawody, treningi itp) i mają one częstszy kontakt z różnymi ludźmi? Tamując falę hejtu zanim się ona pojawi ze strony – nie mówię tutaj, że psy, które trenują, z którymi jeżdżą na zawody lub wystawy nie mogą być rodzinne. Znam i polecam bordera, który pomimo wielu zwycięstw i treningów jest jak najbardziej w porządku pod tym kątem. Oczywiście, że oni lub ich potomkowie mogą być przyjaźnie nastawieni dla dzieci, jednak takie psy mają zazwyczaj ustalony harmonogram pracy i mogą mieć inne wymagania do opiekuna w stosunku do organizacji dnia niż bordery, które jednak nie trenują wyczynowo a więcej czasu spędzają z różnymi ludźmi, na spacerach gdzie mogą się zrelaksować bądź w dogoterapii. Tutaj pojawia się temat linii, z których pochodzi border oraz nastawienia danej hodowli – czyli popularnych planów hodowlanych.
Jednym z naszych są bordery, które będą się sprawdzać w dogoterapii oraz są przyjazne dla rodzin z dziećmi. Jednym z naszych celów jest realizacja uprawnień dogoterapeutycznych dla Karmy. Naszym zdaniem ona nadaje się do tego doskonale.
Moim zdaniem warto mieć w domu zwierzęta, a relacja z psem potrafi nauczyć dzieci (i nie tylko dzieci) wiele – dbania o drugą istotę, realizację potrzeb, aspekt rozwoju emocjonalnego. Jednak dziecko samo tego nie wie – potrzebuje osobę, która go tego nauczy (najczęściej rodzice bądź osoby, które będą ich uczyć relacji z innymi osobami oraz istotami).
Niektóre zachowania są nieświadome. Może się zdarzyć, że dziecko bawiąc się z psem przez przypadek zrobi mu krzywdę, uszczypnie go, źle złapie, za mocno poda mu zabawkę uderzając nią psa. To są sytuacje losowe, w których dziecko nie wie co zrobiło a pies tą sytuację zapamiętuje i w podobnych sytuacjach może reagować lękiem bądź warczeniem, w najmocniejszych sytuacjach (jeżeli bodziec czyli to co się wtedy wydarzyło) było silne – atakiem. Są to sytuacje rzadkie i skrajne, jednak jeżeli jesteś z nami dłużej to wiesz, że o wszystkim informujemy – słodzimy, ale też pokazujemy tą bardziej gorzką stronę.
To co jest na naszych profilach czy blogu to są praktyczne informacje oparte na wiedzy i doświadczeniu. Jeśli my czegoś nie wiemy to odsyłam do osób, które mają wiedzę i kompetencje w tym temacie. Najczęściej jest to trener / behawiorysta. I taką formę polecam od początku (od odbioru szczeniaka u nas) aby razem wypracować idealną dla Was relację.
Szczeniak może zaganiać rowery, samochody lub biegaczy (bądź się rzucać w ich kierunku). To nie jest normalne zachowanie i jest ono jak najbardziej do wypracowania.
W tym przypadku proponuję zwiększyć odległość od aut/rowerów. W przypadku wystąpienia takiego zachowania należy odwrócić jego uwagę na przykład smaczkiem lub dotknąć jego boku. Jeżeli przejedzie obok niego auto/rower i nie będzie się rzucać to warto go nagrodzić. Czy rzuca się na każde auto/rower czy wybrane? – to również istotny czynnik, który może wystąpić. Bo może rzuca się tylko na małe rowery (typu BMX) lub na rowery z kolarzami w kasku i okularach. Jak widzisz jest wiele zmiennych, to nie są sytuacje zerojedynkowe, ale znajdując przyczynę zachowania możemy je skutecznie zmieniać.
Jeżeli zamierzasz zostawiać dziecko sam na sam (w szczególności na początku relacji) z borderem (w szczególności te młodsze) to odradzam. Bądź z nim, ucz go jak poprawnie budować taką relację.
“Dzieci nadpobudliwe jak sobie border radzi. Różne dźwięki” – w większości przypadków nie ma problemów z dźwiękami, choć może się zdarzyć, że boi się np. dźwięku huku petard w sylwestra bo tego nie rozumie i się boi. W takim przypadku najczęściej ucieka w bezpieczne dla niego miejsce np. do klatki kennelowej. W etapie socjalizacji szczeniaka (wstępnej u nas) jak i jej kontynuacji puszczamy psom różne dźwięki. Jeżeli pojawi się reakcja lękowa u psa należy przykucnąć lub usiąść i poczekać aż pies podejdzie i wtedy go pogłaskać, pomasować i mówić do niego miłym i spokojnym tonem. Ignorując to możemy przyczynić się do tego, że będzie się bał jeszcze bardziej.
Jak sobie border radzi z dzieckiem nadpobudliwym? – to pytanie kierowałbym już bardziej w stronę behawiorystów. Przede wszystkim unikałbym sytuacji (przynajmniej gdy jest szczeniakiem i się uczy) sam na sam dziecka z psem aby móc w przypadku gwałtownych i nieodpowiednich zachowań w porę reagować. Należy pamiętać, jak wcześniej wspomniałem, że to szczeniak, który ma czystą kartę i to od przewodników, opiekunów zależy w jaki sposób ta karta zostanie zapełniona.
“Uważność psa na dziecko vs jego gabaryty” – wychowanie.
“Podgryzanie kostek” – “w pracy z owcami potrafi użyć zębów, aby wywrzeć presję na zwierzęciu. W związku z tym szczeniaki borderów często podgryzają i gryzą różne rzeczy w życiu codziennym.” Dlatego takie zachowania w stosunku do ludzi należy przerywać i zwracać jego uwagę na zabawkę. Być może zachowywać się tak w stosunku do dzieci ze względu na ich wzrost. Drugim elementem gryzienia jest po prostu wymiana zębów z mlecznych na stałe – to ich swędzi.. Dlatego ogarniamy im wtedy różne gryzaki aby to one były punktem, którym będą się “drapać” 🙂
Ciekawostka – wiesz dlaczego szczeniaki mają tak ostre zęby? Jako szczeniaki bawią się z braćmi i siostrami. W ten sposób uczą się progu bólu – jeżeli za mocno złapią to drugi szczeniak piszczy, że go to boli i przestają. Gdyby nie miały tego umiaru wypracowanego na początku to wszystko łapałyby z pełną siłą (nawet z nieuwagi Twoją rękę) bo nie wiedziałyby, że to boli.
Poprosiłem również aby opowiedzieć o takiej relacji osoby, które wybrały nasze szczeniaki z miotu Furia x Colin.